TOKYO IS HERE....AND 61% OF TEAM GB MEMBERS ARE SPORTSAID ALUMNI!

SportsAid is proud to announce that 61% of the athletes selected to represent Team GB at the Tokyo 2020 Olympic Games have received financial support and recognition from the charity during their careers! That's 242 of the 398 members (including reserves) of Team GB who were provided with SportsAid awards. SportsAid has published a 'Guide to the Games' full of interesting facts and stats about the charity's alumni competing in Tokyo.
20 July, 2021

SportsAid is proud to announce that 61% of the athletes selected to represent Team GB at the Tokyo 2020 Olympic Games have received financial support and recognition from the charity during their careers! That's 242 of the 398 members of Team GB who were provided with SportsAid awards - this includes travelling reserves and spares.

This follows on from 65% in Rio (238 of 366), 57% in London (308 of 541) and 46% in Beijing (144 of 312). 20 of Team GB's 27 gold medals in Rio were won by athletes previously helped by SportsAid - plus 15 silvers and 11 bronzes....that’s 46 out of 67 medals from the total haul.

SportsAid has published a 'Guide to the Games' full of interesting facts and stats about the charity's alumni competing in Tokyo across the Olympics and Paralympics. Also, please keep your eyes on our Twitter, Instagram, Facebook and LinkedIn pages for updates. 

Here's the full list of 242 athletes in Team GB who have received SportsAid's support....

AQUATICS - ARTISTIC SWIMMING

Isabelle Thorpe – 2013, 2014 (Springboard), 2015 (Thompson Trust) , 2016 (General), 2017 (ICAP)

Kate Shortman – 2015 (Thompson Trust), 2016 (General), Nelsons (2017)

AQUATICS – DIVING

Andrea Spendolini-Sirieix – 2019 (Mayor of London)

Daniel Goodfellow – 2009 (East Lunch Clubs), 2012 (Lloyds)

Grace Reid – 2010 (Jaguar), 2011 (Jaguar)

Jack Laugher – 2009 (Scarborough 95), 2011 (General)

James Heatly – 2012 (Lloyds)

Katherine Torrance – 2014 (General)

Noah Williams – 2014, 2015, 2016 (GLL Sports Foundation)

Tom Daley – 2006 (Taut), 2005-06 (TASS)

AQUATICS - MARATHON SWIMMING

Hector Pardoe – 2017 (MyLotto24)

AQUATICS - SWIMMING

Adam Peaty – 2012 (Lloyds)

Aimee Willmott – 2005 (General)

Alys Thomas – (SportsAid Wales)

Ben Proud – 2012-13 (TASS)…RIO

Brodie Williams – 2016 (Jaguar), 2017 (Nelsons)

Calum Jarvis – 2007 (SportsAid Wales)

Daniel Jervis – (SportsAid Wales) 

Duncan Scott – 2012, 2013 (SportsAid Scotland) 

Harriet Jones – (SportsAid Wales) 

Jacob Peters – 2016 (Jaguar), 2017 (Neat Nutrition)

James Guy – 2009, 2012 (General), 2012-13 (TASS)

James Wilby – 2014-15 (TASS)

Joe Litchfield – 2014-15 (TASS), 2016 (SportsAid Yorkshire and Humberside)

Kieran Bird – 2015, 2016, 2018, 2019 (RBC)

Laura Stephens – 2015 (Prudential)

Lucy Hope – 2013 (Lloyds)

Max Litchfield – 2010 (ASDA), 2012 (General)

Molly Renshaw – 2009 (General)

Ross Murdoch – 2012 (SportsAid Scotland) 

ARCHERY

Naomi Folkard – 2002 (General)

Bryony Pitman – 2012 (Fedex), 2016, 2018 (RBC), 2011-12 (TASS)

James Woodgate – 2018-20 (TASS), 2021 (Wall’s)

ATHLETICS

Abigail Irozuru – 2007 (General), 2008 (ASDA), 2009 (Lloyds), 2012 (GLL Sports Foundation)

Aimee Pratt – 2017 and 2018 (Thompson Trust), GLL Sports Foundation (2019)

Alex Bell – 2008 (ASDA), 2009 (General), 2010 (Eversheds)

Ama Pipi – 2015 (Prudential)

Andrew Butchart – 2010 (General)

Andrew Pozzi – 2011 (John Lewis)

Asha Philip – 2005, 2006 (General)

Ashleigh Nelson – 2012 (Mayor of London)

Ben Williams – 2012 (Towergate)

Callum Hawkins – 2015 (Robertson Trust)

Callum Wilkinson – 2015 (Suffolk SportsAid), 2016-17 (TASS)

Cameron Chalmers – 2016-17 (TASS)

Chris Thompson – 1993 (General)

CJ Ujah – 2012 (Girdlers' Livery Company)

Daniel Rowden – 2016, 2017, 2018 (Get Living London)

Daryll Neita – 2012 (Mayor of London), 2014, 2015 (Elton John Sports Fund)

David King – 2013-2014, 2014-2015 (TASS)

Dina Asher-Smith – 2012 (GLL SF), 2012-13 (TASS)

Eilish McColgan – 2008, 2009 (Lloyds)

Emily Borthwick – 2017 (Prudential), 2019 (Caesars)

Emily Diamond – 2011-12 (TASS)

Hannah Williams – 2016 (Nottingham Building Society), 2017-18 (TASS), 2019 (Entain), 2021 (Thompson Trust)

Harry Coppell – 2013 (Lloyds), 2016 (Jaguar), 2018 (General), 2013-15 (TASS)

Holly Bradshaw – 2009 (General)

Imani-Lara Lansiquot – 2015, 2016 (RBC)

Jake Heyward – 2019 (GLL Sports Foundation)

Jake Wightman – 2013-14 (TASS)

Jazmin Sawyers – 2009, 2010 (General), 2010-2012 (TASS)

Jessica Turner – 2014 (General), 2015 (Thompson Trust), 2016, 2017, 2018 (Nottingham Building Society)

Jessie Knight – 2010 (GLL Sports Foundation), 2013 (Surrey CPFA)

Jodie Williams – 2008 (ASDA), 2009 (OCS)

Joe Brier (travelling reserve) – 2017, 2018 (SportsAid Wales)

Jona Efoloko – 2016, 2017 (GLL SF), 2017-20 (TASS), 2019, 2021 (Backing The Best)

Josh Kerr – 2015 (CGI)

Katie Snowden – 2009, 2010 (General and London Borough of Wandsworth), 2011-13 (TASS), 2014 (RBC)

Keely Hodgkinson – 2018-20 (TASS), 2019 (Mo Farah Foundation), 2021 (Backing The Best)

Laviai Nielsen – 2015 (Jaguar)

Lawrence Okoye – 2010 (LTSB Supporters Stopgap)

Lee Thompson – 2017 (Nottingham Building Society)

Lorraine Ugen – 2009 (GLL Sports Foundation, TAUT), 2011 (Prudential)

Morgan Lake – 2013, 2014 (Jaguar)

Nick Miller – 2011 (ASDA)

Reece Prescod – 2016 (GLL Sports Foundation)

Revee Walcott-Nolan – 2018 (Mo Farah Foundation)

Richard Kilty – 2011 (Steve Bird Memorial Fund), 2012 (ASDA)

Scott Lincoln – 2010, 2011, 2012, 2013, 2016 (Scarborough 95), 2013, 2014 (GLL Sports Foundation), 2015 (General)

Sophie McKinna – 2010 (East Local Authorities), 2011 (Norfolk County Council), 2011-13 (TASS), 2016 (ICAP)

Steph Twell – 2005-06 (TASS)

Taylor Campbell – 2014 (Prudential), 2014-15 (TASS)

Tom Bosworth – 2009, 2011, 2012, 2013, 2014 (Lloyds), 2012, 2013, 2014 (Kent County Council)

Tom Gale – 2016-17 (TASS)

Zak Seddon – 2010 (Gaz De France), 2011 (GLL Sports Foundation), 2011-12 (TASS), 2016, 2017 (Prudential)

Zoey Clark – 2012 (Robertson Trust), 2014 (ASDA)

BADMINTON

Ben Lane – 2009, 2012, 2014 (General), 2010, 2011, 2013 (Lloyds), 2015, 2016 (MyLotto24)

Chloe Birch – 2010, 2011, 2012 (General)

Kirsty Gilmour – 2009 (ASDA)

Lauren Smith – 2009-10 (TASS)

Sean Vendy – 2008 (General), 2009, 2010, 2011, 2013 (Lloyds) 2012 (East Lunch Clubs), 2015 (Armour Systems)

Toby Penty – 2010 (GLL Sports Foundation)

BOXING

Ben Whittaker – 2015-16 (TASS)

Caroline Dubois – 2017, 2018, 2019 (Backing The Best)

Charley Davison – 2010 (ASDA), 2011 (Jaguar)

Karriss Artingtsall – 2017-19 (TASS)

Luke McCormack – 2012 (ASDA)

Pat McCormack – 2012 (Fedex)

CANOE SPRINT

Emily Lewis – 2005-06, 2007-08 (TASS), 2010 (Lloyds)

Liam Heath – 2001 (General), 2002 (FSA), 2004-05 (TASS)

CANOE SLALOM

Adam Burgess – 2008 (ASDA)

Bradley Forbes-Cryans – 2010 (OCS), 2011, 2012, 2013 (Robertson Trust)

Kimberley Woods – 2011, 2012 (Airwave)

Mallory Franklin – 2009 (H.C.Whitbred and OCS), 2010 (Dow Chemical Company), 2010-12 (TASS)

CLIMBING

Shauna Coxsey – 2009 (Dairy Council)

CYCLING – BMX SUPERCROSS

Beth Shriever – 2013 (East Local Authorities), 2014 (Prudential), 2017 (Nelsons), 2018 (Dunmow Rotary Club), 2019 (Entain and Dunmow Rotary Club)

Kye Whyte – 2013, 2014 (Girdlers’ Livery Company)

Ross Cullen (travelling reserve) – 2014 (General), 2015, 2016, 2017 (SSE), 2018 (ICAP), 2019 (Elton John Sports Fund)

CYCLING – MOUNTAIN BIKE

Tom Pidcock – 2015 (Jaguar)

CYCLING – ROAD AND TIME TRIAL

Anna Shackley – 2017 (SSE)

Geraint Thomas – (SportsAid Wales)

Tao Geoghegan Hart – 2011 (Elba), 2013 (Lloyds)

CYCLING – TRACK

Charlie Tanfield (travelling reserve) – 2012 (General)

Ed Clancy – 1998 (General)

Elinor Barker – 2010 (SportsAid Wales)

Jack Carlin – 2014, 2015 (SSE)

Katie Archibald – 2013 (SSE)

Katy Marchant – 2008, 2009, 2012 (General), West Yorkshire Grant (2010), ASDA (2011)

Laura Kenny – 2007 (OCS)

Matt Walls – 2014 (General)

EQUESTRIAN DRESSAGE

Charlotte Fry – 2011, 2012 (General), 2014 (Jaguar)

EQUESTRIAN EVENTING

Laura Collett – 2004 (General)

Oliver Townend – 2000 (General)

Tom McEwan – 2007-08, 2010-11 (TASS)

EQUESTRIAN JUMPING

Ben Maher – 1999 (General)

FENCING

Marcus Mepstead – 2004 (General), 2006 (London Marathon), 2006-09, 2012-13 (TASS)

FOOTBALL

Demi Stokes – 2010-11 (TASS)

Ellen White – 2007-09 (TASS), 2012 (East Local Authorities)

Ellie Roebuck – 2015 (SportsAid Yorkshire and Humberside), 2016 (SSE)

Fran Kirby – 2009 (GLL Sports Foundation)

Georgia Stanway – 2015 (SSE)

Jill Scott – 2004-06 (TASS), 2005 (General)

Keira Walsh – 2010, 2011, 2012 (ASDA)

Lauren Hemp – 2016 (ICAP), 2017 (Nelsons), 2018 (RBC)

Leah Williamson – 2012 (East Lunch Clubs), 2015 (SSE)

Lotte Wubben-Moy – 2016 (SSE), 2017 (Girdlers’ Livery Trust), 2017-18 (TASS)

Lucy Bronze – 2010-11 (TASS)

Niamh Charles – 2017 (MyLotto24), 2017-18 (TASS)

Nikita Parris – 2009 (ASDA), 2011-12 (TASS), 2013 (Lloyds)

Rachel Daly – 2008-10 (TASS)

Steph Houghton – 2005 (General), 2005-06, 2008-09 (TASS), 2010 (ASDA)

GOLF

Tommy Fleetwood – 2005, 2006, 2007 (General)

GYMNASTICS

Alice Kinsella – 2014 (General)

Amelie Morgan – 2017 (Elton John Sports Fund)

Giarnni Regini-Moran – 2009 (East Lunch Clubs and East Local Authorities), 2010 (Rotary Clubs), 2011 (General), 2012 (ASDA), 2013 (Lloyds)

James Hall – 2012 (Fedex and KCC Enhanced Support Scheme), 2013 (Kent Sport, Leisure and Olympic Service), 2014 (KCC Enhanced Support Scheme), 2018, 2019 (Kent County Council)

Joe Fraser – 2012 (ASDA), 2013 (Lloyds)

HOCKEY

Men’s

Adam Dixon – 2011 (General), 2004-05, 2006-07 (TASS)

Alan Forsyth (reserve) – 2013, 2014 (Lloyds)

Brendan Creed – 2010, 2011 (Lloyds), 2015 (Thompson Trust), 2011-14 (TASS)

Chris Griffiths – 2006-12 (TASS)

George Pinner (travelling reserve) – 2005-07 (TASS)

Harry Martin (reserve) – 2009 (East Local Authorities), 2010 (General)

Ian Sloan – 2009, 2010 (ASDA)

Jack Waller – 2017 (SSE)

James Gall – 2012, 2013 (Suffolk County Council), 2015 (MyLotto24)

Liam Sanford – 2014, 2015, 2016 (SSE)

Phil Roper – 2010-13 (TASS)

Sam Ward – 2011-13 (TASS)

Tom Sorsby – 2017 (MyLotto24)

Women’s

Anna Toman – 2011-12, 2013-14 (TASS), 2015 (Stuart Cross)

Ellie Rayer – 2014 (General)

Fiona Crackles – 2019-20 (TASS)

Giselle Ansley – 2011 (General), 2010-2013 (TASS)

Grace Balsdon – 2011 (KCC Enhanced Support Scheme), 2013-14 (TASS)

Hannah Martin – 2012, 2013 (Suffolk County Council), 2015 (Suffolk SportsAid Foundation), 2016 (Eversheds), 2013-14 (TASS)

Hollie Pearne-Webb – 2006 (General), 2007 (Rotary Clubs), 2006-09, 2010-13 (TASS)

Izzy Petter – 2018 (RBC)

Jo Hunter (travelling reserve) – 2008 (General), 2009 (Rotary Clubs), 2009-12 (TASS)

Laura Unsworth – 2006 (J.P.Morgan), 2005-06, 2008-09 (TASS)

Lily Owsley – 2012, 2013 (Lloyds)

Maddie Hinch – 2006-08 (TASS)

Sabbie Heesh (travelling reserve) – 2011-13 (TASS)

Sarah Evans (reserve) – 2008 (General), 2009 (Surrey CPFA), 2009-13 (TASS)

Shona McCallin – 2010 (Eversheds)

Susannah Townsend – 2006 (General), 2007 (Kent Sport, Leisure and Olympic Service)

JUDO

Ashley McKenzie – 2003 (London Marathon), 2004 (General), 2007-08 (TASS)

Chelsie Giles – 2014 (General), 2014-15 (TASS)

Lucy Renshall – 2011, 2012, 2013 (Lloyds)

MODERN PENTATHLON

James Cooke – 2008, 2009 (Lloyds)

ROWING

Angus Groom – 2010 (Lloyds), 2010-2013 (TASS)

Caragh McMurtry – 2011-12 (TASS)

Charles Elwes – 2015 (Elton John Sports Fund)

Charlotte Hodgkins-Byrne – 2014 (Derwent King), 2016-18 (TASS)

Emily Craig – 2013-15 (TASS)

Emily Ford – 2011 (Derwent King), 2012, 2013 (Lloyds TSB), 2013-17 (TASS)

Fiona Gammond – 2010 (Derwent King)

Harry Leask – 2010, 2011 (Lloyds), 2012 (Robertson Trust)

Helen Glover – 2008 (General), 2007-08 (TASS)

Jack Beaumont – 2010, 2011 (Arup)

Jacob Dawson – 2011 (Farrington House School)

James Rudkin – 2012 (General), 2013-15 (TASS)

John Collins – 2011 (General), 2010-2011 (TASS)

Karen Bennett – 2010, 2011 (ASDA), 2011-2013 (TASS)

Katherine Douglas – 2010-12 (TASS)

Lucy Glover – 2016 (MyLotto24)

Mathilda Hodgkins-Byrne – 2014 (Derwent King)

Matilda Horn – 2015 (Bank of New York Mellon)

Matthew Rossiter – 2007 (General), 2010 (Lloyds)

Mohamed Sbihi – 2006 (Derwent King)

Morgan Bolding (spare) – 2013 (Derwent King)

Rory Gibbs – 2015-17 (TASS)

Saskia Budgett (spare) – 2014 (Thompson Trust)

Sholto Carnegie – 2013 (ASDA)

Thomas Barras – 2011 (Dow Chemical Company), 2012 (Derwent King)

Thomas Ford – 2013-15 (TASS)

RUGBY SEVENS

Men's

Dan Norton – 2007-08 (TASS)

Women's

Abbie Brown – 2014 (Jaguar)

Abi Burton – 2016 (Doris Dibden), 2017 (Thompson Trust)

Alex Matthews – 2010, 2011 (Surrey CPFA), 2011-12 (TASS)

Deborah Fleming – 2013 (General)

Emma Uren – 2016 (Eversheds), 2016-17 (TASS)

Helena Rowland – 2017 (Prudential)

Holly Aitchison – 2016 (SSE), 2016-17 (TASS)

Megan Jones – 2014 (Jaguar)

Natasha Hunt – 2007-10 (TASS)

SAILING

Alison Young – 2006 (General), 2005-06 (TASS)

Anna Burnet – 2010-11 (TASS)

Charlotte Dobson - (SportsAid Scotland) 

Dylan Fletcher – 2005-07 (TASS)

Elliot Hanson – 2009 (Skandia), 2010, 2011 (Lloyds), 2010-12 (TASS)

Emma Wilson – 2012 (Jaguar), 2013 (General), 2015 (Jaguar)

Giles Scott – 2002 (Jules Thorn)

Hannah Mills – 2006 (SportsAid Wales)

Luke Patience – 2006 (SportsAid Scotland) 

Stuart Bithell – 2005-06 (TASS)

SHOOTING

Aaron Heading – 2002 (H.C.Whitbread), 2003 (General)

Seonaid McIntosh – (SportsAid Scotland)

TABLE TENNIS

Liam Pitchford – 2005, 2007 (General), 2008 (OCS), 2009-12 (TASS)

Paul Drinkhall – 2005-06, 2010-11 (TASS)

Tin-Tin Ho – 2005 (General), 2007 (Girdlers’ Livery Company), 2009 (Mayor of London, City of Westminster and OCS), 2010, 2011 (Mayor of London), 2012 (GLL Sports Foundation and General), 2013 (GLL Sports Foundation and City of Westminster), 2014, 2015, 2016 (GLL Sports Foundation), 2016-17, 2018-19 (TASS)

TAEKWONDO

Bradly Sinden – 2013, 2015 (General), 2016 (Backing The Best)

Jade Jones – 2010 (Jaguar)

Mahama Cho – 2008 (ASDA), 2011-12 (TASS)

TENNIS

Joe Salisbury – 2006 (London Marathon), 2007 (General)

Liam Broady – 2008 (ASDA)

TRIATHLON

Alex Yee – 2013, 2014, 2015, 2016 (Dave Aitchison SportsAid Fund)

Georgia Taylor-Brown – 2010 (Lloyds), 2010-12 (TASS)

Jess Learmonth – 2004 (General)

WEIGHTLIFTING

Emily Campbell – 2017 (Nottingham Building Society)

Emily Muskett – 2010-12 (TASS)

Sarah Davies – 2012-13 (TASS)

Zoe Smith – 2007 (Girdlers’ Livery Company), 2009 (ASDA and Taut), 2017-20 (TASS)